EndomeTRIO – Alice, Emma, Era. Co oznaczają te imiona? W jaki sposób mogą pomóc w staraniach o poczęcie dziecka?

Články, Novinky 11. lipca, 2019

Istnieje wiele czynników powodujących bezpłodność. Ale czy wiesz, że jednym z powodów, dla których nie udaje ci się począć dziecka, mogą być niekorzystne warunki w twojej macicy? Istnieją testy, które umożliwiają ocenę stanu środowiska w macicy oraz jednocześnie określenie najbardziej optymalnego momentu wprowadzenia zarodka?

Czym jest endometrium?

Endometrium to błona śluzowa macicy, w której zagnieżdża się zapłodnione jajeczko. Endometrium czyli błona śluzowa macicy, znajdująca się w najbardziej wewnętrznej ścianie macicy, jest zatem kluczowym czynnikiem pomyślnego zajścia w ciążę. Błona śluzowa macicy oceniana jest zazwyczaj za pomocą badania ultrasonograficznego, które jednak umożliwia wyłącznie ocenę jej wysokości i struktury, istotna jest jednak również jej flora bakteryjna (mikrobiom) i tzw. okno implantacyjne – czas odpowiedni do przeprowadzenia transferu zarodka do macicy.

Pod wpływem nierównowagi hormonalnej w ciele kobiety (dominacja estrogen nad progesteronem) może dojść do wzrostu błony śluzowej macicy poza macicą. Chodzi o jednostkę chorobową zwaną endometriozą.

Bakterie w macicy zapobiegają pomyślnemu zagnieżdżeniu zarodka.

Równowaga bakterii w endometrium jest ważna dla pomyślnej implantacji zarodka. Jeżeli w macicy występują bakterie chorobotwórcze, równowaga ta może zostać naruszona. Test o nazwie ALICE (Analysis of Infectious Chronic Endometritis) potrafi wykryć obecność bakterii powodujących przewlekłe infekcje. Infekcje te występują w przypadku 30% niepłodnych pacjentek i mogą stanowić jedną z przyczyn poronień nawracających. Odpowiednio dobrane leczenie jest jednak w stanie rozwiązać tę sytuację.

Poprzez pobranie próbki błony śluzowej macicy, a następnie poddanie jej analizie za pomocą sekwencjonowania nowej generacji (NGS), można wykryć również inne bakterie powodujące bezpłodność kobiety. Pełny przegląd składu błony śluzowej macicy może zapewnić test EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis). W przypadku nieoptymalnej reprezentacji bakterii test zasugeruje odpowiednią kurację antybiotykami lub probiotykami. Test EMMA obejmuje również test ALICE.

Jaki jest odpowiedni czas na transfer zarodka?

Powtarzające się niepomyślne transfery zarodków mogą być dla kobiety trudne pod względem fizycznym, jak również psychicznym. Pomimo tego, że leczona para została poddana serii testów, a ich zarodki są przygotowywane na podstawie wyników preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej do przeniesienia do macicy, błona śluzowa macicy nie musi być przygotowana na taki transfer.

Okno implantacyjne, a zatem dokładny czas, w którym błona śluzowa macicy jest przygotowana do zagnieżdżenia zarodka potrafi określić test ERA (Endometrial Receptivity Analysis). Jego wyniki pomagają również w określeniu odpowiedniego przygotowania hormonalnego oraz jego długości. Dzięki zastosowaniu tego testu u pacjentek z powtarzającą się niepomyślną implantacją (zagnieżdżeniem) osiągany jest 73% wskaźnik implantacji (Implantation Rate).