Jaka jest ciąża po sztucznym zapłodnieniu? Czy różni się od tej „klasycznej”?

Ciąża oznacza wiele zmian fizjologicznych, hormonalnych i emocjonalnych dla każdej kobiety. Niektóre kobiety cieszą się tym pięknym okresem bez jakichkolwiek zaburzeń, podczas gdy inne spędzają całą ciążę w łóżku. Jak te dziewięć miesięcy przeżywają i postrzegają kobiety po IVF?
Sztuczne zapłodnienie. Jak przebiega?
Od każdej kobiety przechodzącej IVF po hormonalnej stymulacji jajników (lub w ich naturalnym cyklu) są pobierane komórki jajowe, które przy użyciu najbardziej odpowiedniej metody (ICSI, PICSI i innej) są zapładniane plemnikami partnera – powstają zarodki. Zarodki te następnie są nadzorowane przez embriologów w laboratorium. Gdy zarodki znajdą się na właściwym etapie rozwoju, to znaczy na etapie blastocysty (5-6 dni po zapłodnieniu), wykonuje się biopsję (pobranie kilku komórek). Komórki te są następnie badane za pomocą narzędzia MiSeq, które poprzez skanowanie tysięcy segmentów DNA pozwala wykryć mutacje genetyczne. Najbardziej obiecujące zarodki o normalnej liczbie chromosomów są następnie zamrażane i w jednym z Twoich kolejnych cykli jeden z nich zostanie Tobie przetransferowany.
Ciąża. Dwie kreseczki na teście i nie jestem w ciąży?
Co miesiąc nawet przez kilka lat na Twoim teście ciążowym ciągle pojawia się tylko jedna kreska. Co miesiąc przeżywasz z tego powodu wiele nieszczęśliwych dni i przepłakanych nocy. Po zakończeniu sztucznego zapłodnienia masz nadzieję, że w końcu teraz mogłoby się udać i nie możesz doczekać się chwili, kiedy nadejdzie właściwy czas, aby wykonać test ciążowy.
Będzie to dla Ciebie z pewnością trudne, ale postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza i wykonaj test naprawdę najszybciej 10. dnia po transferze. Dzięki lekom stosowanym do wywołania owulacji, Twój test może być fałszywie dodatni, co może Ci zapewnić tylko kolejne rozczarowanie.
– Ciąża po IVF jest szczególna, nie różni się od klasycznej (przynajmniej tak myślę), ale szczególne było w jej trakcie odczucie, że od początku wiedzieliśmy, że gdzieś poza ciałem rozwija się nasze dziecko/dzieci. Ponadto od umieszczenia zarodka w macicy wiedzieliśmy, że gdzieś tam jest i czekaliśmy jedynie, by zobaczyć, czy się zagnieździ. Czekanie na 14. dzień po transferze stanowiło 14 najdłuższych dni w moim życiu. Trudno opisać radość, kiedy po raz pierwszy w swoim życiu na swoim teście zobaczyłam dwie kreski. Czekałem z napięciem na każde badanie, czy wszystko będzie w porządku… Było. Odczuwałam i nadal odczuwam wdzięczność za wynik, za wiedzę wszystkich specjalistów, dzięki którym mamy naszego syna. – Lenka
Po 14 dniach od transferu zarodka, niezależnie od tego, czy test jest negatywny czy pozytywny, lekarz bada poziom hormonu hCG we krwi i wykonuje badanie USG. Wysoki poziom tego hormonu i widoczny pęcherzyk ciążowy na USG potwierdzi ciążę. To badanie ultrasonograficzne należy powtórzyć w ciągu następnych 14 dni, a jeśli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i zostanie potwierdzona akcja serca, pacjentka jest przekazywana pod opiekę swojego ginekologa.
Przed ciążą i na jej początku będziesz stosować leki przyjmowane również podczas całego cyklu IVF, np. gestageny. Dzięki temu błona śluzowa macicy będzie najlepiej przygotowana do transferu zarodka, a także zapobiegnie przedwczesnemu porodowi.
– Na początku bałam się wszystkiego. Bałam się, czy będę mieć odpowiednie jajeczka, partner plemniki i czy oraz ile jajeczek uda się zapłodnić… Kiedy zobaczyłam te komórki, które lekarze zamierzali do mnie przenieść i wiedziałam, że to może nasze dziecko, było to najdziwniejsze uczucie, jakiego kiedykolwiek doświadczyłam. Po transferze bałam się każdego ukłucia w ciele lub odwrotnie, kiedy nic nie czułem i nie miałam żadnych objawów, martwiłam się, czy z zarodkiem wszystko w porządku i czy rozwija się tak, jak powinien. Przyjmowałam też leki, aby wesprzeć zagnieżdżanie się zarodka, czego w „normalnej” ciąży, kiedy wszystko jest, jak być powinno, kobieta nie stosuje. Kiedy lekarka powiedziała mi, że jestem w ciąży, byłam szczęśliwa, ale jednocześnie pełna obaw. Na szczęście wszystko poszło dobrze i mamy w domu naszą Walentynkę – Martina
Negatywne myśli należy odłożyć na bok. Ciesz się ciążą.
Dla kobiety, która doświadczyła kilku poronień lub dla kobiety pragnącej dziecka nawet przez 10 lat, trudno z dystansem podchodzić do wszystkiego, co jest związane z ciążą. Chce, żeby 9 miesięcy przebiegło gładko, ale obawy o to, że coś się zdarzy, często są silniejsze.
– Tak jak u każdej przyszłej mamy, tak i we mnie mieszały się różne odczucia i emocje, obawiałam się, czy z naszym dzieckiem będzie wszystko w porządku. Ale kiedy po raz pierwszy zobaczyłem naszą Krystynkę na USG i usłyszałam bicie jej serca, jakoś tak wiedziałam, że wszystko będzie dobrze – Míša
Ciąża po IVF w żaden sposób nie różni się znacząco od tej „klasycznej”. Postaraj się więc wyrzucić wszystkie negatywne myśli i nie bój się rozmawiać o nich ze swoim partnerem i rodziną lub szukać pomocy u psychologa. Możesz się pozbyć swoich negatywnych odczuć przy użyciu medycyny alternatywnej – zastosować Biorezonas Bicom, zioła lub na przykład akupunkturę. Metody te są często stosowane nawet przed samym transferem zarodka.