Sztuczne zapłodnienie
Zapłodnienie pozaustrojowe
Zapłodnienie pozaustrojowe pomaga wielu niepłodnym parom w spełnieniu pragnienia, aby stać się rodzicami. Terapia tą metodą obejmuje szereg specjalnych procedur, możliwych dzięki nowoczesnej medycynie.
Poczytaj więcejAlternatywy standardowego zapłodnienia pozaustrojowego
Wszystkie one mają sprawić, aby sztuczne zapłodnienie przebiegło w sposób możliwie najbardziej naturalny, przy jak najniższych kosztach leczenia. Dlatego też wskaźnik skuteczności tych metod jest stosunkowo niski.
Poczytaj więcejCykl z wykorzystaniem komórek dawcy/dawczyni
Terapią z użyciem oocytów dawczyń zajmujemy się w naszej klinice od momentu jej powstania. Wyniki osiągane tą metodą plasują ją w czołówce pod względem skuteczności.
Poczytaj więcejRozród wspomagany i sztuczne zapłodnienie
Rozród wspomagany obejmuje szeroki wachlarz metod i procedur mających na celu wspieranie niepłodnych par w staraniach o potomka. Procedury te często nazywane są również sztucznym zapłodnieniem lub oznaczane skrótami ART (assisted reproductive technology) lub AR (assisted reproduction).
Rozród wspomagany obejmuje metody od najprostszych po najbardziej kompleksowe. Najprostszą jest metoda IUI, inaczej inseminacja wewnątrzmaciczna. Choć najmniej inwazyjna, odznacza się ona jednak bardzo niską skutecznością w granicach 5-15% na cykl. Jej stosowanie możliwe jest wyłącznie w zalecanych przypadkach – u młodych kobiet z użyciem nasienia dawcy lub w przypadku par nieuprawiających regularnie stosunku płciowego. Najbardziej znaną i stosowaną metodą sztucznego zapłodnienia jest zapłodnienie pozaustrojowe zwane również zapłodnieniem in vitro.
Potocznie mówi się też o „dzieciach z probówki“. Cykl zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczyna się hormonalną terapią przygotowawczą polegającą na podawaniu kobiecie wysokojakościowych preparatów stymulujących. Powodują one dojrzewanie większej liczby komórek jajowych w pęcherzykach jajnikowych. Komórki te są następnie pobierane i zapładniane przez plemniki. Współcześnie stosuje się techniki mikromanipulacji ICSI i PICSI polegające na bezpośrednim wprowadzeniu pojedynczego plemnika do komórki jajowej. Oprócz tych metod możliwe jest też równoczesne zastosowanie procedury pomocniczej zwanej MACS, polegającej na wyborze odpowiedniego plemnika za pomocą magnesu.
Tak powstałe zarodki hoduje się w inkubatorze. Ich wczesny rozwój możemy śledzić za pomocą systemu monitoringu Time-lapse. Przed przeniesieniem zarodka do macicy możliwe jest wykonanie badań preimplantacyjnych w kierunku aneuploidii, które mogłyby spowodować poronienie lub przyjście na świat dziecka z wrodzoną wadą rozwojową (np. zespołem Downa).
Na ostatnim etapie następuje przeniesienie jednego z zarodków z powrotem do macicy kobiety. W przeszłości przenoszono większą liczbę zarodków, co jednak nie zwiększało skuteczności terapii, przeciwnie zwiększając ryzyko ciąży mnogiej. Dzieci z takiej ciąży przychodzą na świat o sześć do ośmiu tygodni wcześniej, co oprócz niskiej masy ciała przynosi z sobą cały szereg innych problemów – takich jak nie w pełni rozwinięte płuca, problemy ze wzrokiem itp. Przeniesienie pojedynczego zarodka wspierane jest również finansowo przez czeskie zakłady ubezpieczeniowe i państwo. Jeżeli w pierwszych trzech cyklach przeniesiony zostanie pojedynczy zarodek, kobieta ma prawo do refundacji czwartego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego.
Nasza oferta
Zobacz, co wszystko możemy dla Ciebie zrobić. Więcej usług znajdziesz tutaj.
Leczenie niepłodności
Ustalimy przyczyny niepłodności Waszej pary i znajdziemy idealną terapię, która pozwoli Wam osiągnąć wymarzony cel.
Genetyka
Zwiększ Wasze szanse poczęcia zdrowego potomka. Czeka na Was nowocześnie wyposażone laboratorium genetyki rozrodu.
Medycyna alternatywna
Rozwiązujemy problemy kompleksowo. Dlatego oferujemy również alternatywne metody leczenia, które zwiększają szanse na zajście w ciążę.
Matka zastępcza
Poprowadzimy Was przez całą procedurę zapłodnienia i ciąży z wykorzystaniem matki zastępczej, która donosi zarodek poczęty przez rodziców biologicznych.
Brno +420 511 158 222
Ostrawa +420 597 822 122