Koniec roku to doskonały moment na podsumowanie tego, co już za nami i zaplanowanie nadchodzącego roku. Tradycyjnie też kojarzy się z wieloma postanowieniami. A co, gdy jednym z nich jest zajście w ciążę? Wypróbuj te trzy proste kroki, które mogą pomóc ci w uzyskaniu zdrowego dziecka.
Kobieta: Zacznij przyjmować kwas foliowy i witaminę D
Uzyskanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest niezbędne do funkcjonowania organizmu człowieka. Jeśli starasz się o dziecko, wykonaj pełną morfologię krwi, aby wiedzieć, że niczego ci nie brakuje. Podczas starań o dziecko, odpowiednia ilość kwasu foliowego jest szczególnie ważna. Naturalnie znajduje się on w takich produktach jak: wątróbka z kurczaka, brokuły, kapusta, jarmuż, marchew, szpinak i orzechy. Nie jest jednak łatwo zapewnić sobie wystarczającej ilości kwasu foliowego w codziennej diecie. Dlatego przynajmniej na trzy miesiące przed próbą poczęcia kobieta powinna zacząć jego suplementację. „Fakt, że kwas foliowy jest ważny dla rozwoju płodu jest już dość rozpowszechniony wśród ludzi. Nie każdy jednak wie, że niedobór może również zmniejszyć płodność. Kobiety, które palą papierosy lub nie stosują zbilansowanej diety, mogą zmagać się ze znacznym niedoborem kwasu foliowego. W czasie ciąży istnieje ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych, poronienia lub przedwczesnego odklejenia łożyska – mówi dr Kateřina Veselá PhD z Kliniki Repromeda w Brnie.
Niezwykle ważna jest również wystarczająca ilość witaminy D, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ostatnie badania wykazały istotny związek między niedoborem witaminy D, a zaburzeniami płodności. Witaminę D można pozyskać głównie z rybiego tłuszczu i światła słonecznego. Dlatego w naszych warunkach wskazana jest również suplementacja tego składnika.
Mężczyzna: Spermiogram poprawia się przy aktywnym, zdrowym trybie życia i ograniczeniu ciepła
W organizmie człowieka wszystko jest ze wszystkim związane. Z pewnymi wyjątkami, takimi jak czynniki genetyczne, mężczyźni często mogą znacznie poprawić jakość swojego nasienia. Tu styl życia jest alfą i omegą. Zbilansowana dieta bez nadmiernych tłuszczów i cukrów oraz regularne ćwiczenia to droga do celu. „Pomocne może być jedzenie oraz suplementy. Szczególnie wskazane są te z witaminą D, C, E i koenzymem Q10, a także cynkiem czy selenem. Beta-karoten również może przyczynić się do zwiększenia ruchliwości plemników, natomiast likopen poprawia ich jakość i kształt – dodaje dyrektor kliniki Repromeda. Z kolei niektóre nawyki mogą pogorszyć wyniki spermogramu. Oprócz spodziewanych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków, noszenie obcisłej bielizny lub częsta jazda na rowerze również negatywnie wpływa na jakość nasienia. W takich sytuacjach jądra są nadmiernie ściskane i nagrzewane. Mężczyźni powinni też uważać na nadmierne korzystanie z sauny, podgrzewane fotele samochodowe czy laptop na kolanach.
Oboje: Nie bójcie się poradzić
Jeśli staracie się o dziecko od ponad roku, nie bójcie się zasięgnąć porady na temat swojego problemu. Po pierwsze, możecie skonsultować się z ginekologiem. Może on wykonać kilka podstawowych badań i wystawić skierowanie na badanie nasienia dla partnera.
Jednak nie trzeba się też martwić o wizyty w specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności. Tamtejsi lekarze dokładnie Was zbadają i zalecą właściwy sposób postępowania. „Badanie w naszej klinice obejmuje badania genetyczne pary. Sprawdzamy poczet chromosomalny wszystkich par, które się do nas zgłaszają i dowiadujemy się, czy w nim leży przyczyna ich problemów. W takim przypadku spontaniczna ciąża byłaby bardzo trudna i ryzykowna, nawet jeśli para wspiera swoją płodność różnymi środkami wspomagającymi – podsumowuje dr Veselá.