Często zadawane pytania

Jakie są przyczyny niepłodności?

Ogólnie rzecz biorąc, męski i żeński czynnik niepłodności, ale większość par jest połączona. W szczególności można powiedzieć, że mężczyźni są głównie słabymi parametrami spermiogramu, zwłaszcza niską liczbą i słabą mobilnością lub morfologią plemników.

U kobiet w niepłodności występują zaburzenia owulacji (dojrzewanie i uwalnianie jaj), niska jakość jaj, endometrioza, niedrożność jajowodów, zrosty w jajnikach i jajowody.

Mogą również występować pewne różnice genetyczne u obu partnerów, które nie pozwalają na prawidłowy rozwój zarodka i skutkują niepłodnością lub powtarzającą się aborcją.

Czy istnieje limit wieku na leczenie niepłodności?

Możesz także przejść leczenie niepłodności, jeśli masz 39 lat lub więcej, ale zakłady ubezpieczeń zdrowotnych nie zapłacą Ci metod i procedur związanych z IVF. Zgodnie z prawem metody wspomaganego rozrodu można prowadzić do 49. urodzin kobiety.

Czy musimy być małżeństwem z partnerem, jeśli chcemy poddać się sztucznej inseminacji?

Aby kobieta mogła przejść sztuczne zapłodnienie, potrzebuje podpisu partnera, a ten mężczyzna nie musi być jej legalnym mężem. Jednocześnie kobieta nie jest zobowiązana do porodu jako ojciec dziecka po porodzie.

Czy ubezpieczenie zdrowotne przyczyni się do mojego leczenia?

W ramach leczenia zostaniesz poddany pewnym badaniom i interwencjom, które będą świadczone przez firmę ubezpieczeniową, ale także te, które firma ubezpieczeniowa nie wypłaci. Zakład ubezpieczeń zdrowotnych płaci również pewną ilość leków. W zależności od wybranych metod i procedur, nastąpi całkowity koszt leczenia. Około 40-60% kosztów leczenia pokrywa para.

Kto mi mówi, co nas czeka w leczeniu niepłodności?

Konsultacja z naszym lekarzem to pierwszy krok do skutecznego leczenia. Podczas tej sesji lekarz omówi z tobą historię twojej rodziny i osobistej, postępy w zakresie wszystkich już przeprowadzonych badań oraz procedury egzaminacyjne i terapeutyczne, które wciąż czekają na ciebie. Twój lekarz poinformuje Cię również o wszelkich opcjach cenowych i refundacyjnych dla twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Ty i twój partner powinniście wziąć udział w konsultacjach.

Czy w trakcie leczenia przyjmę jakiekolwiek leki? Nie obciążam ich?

W leczeniu IVF stosuje się preparaty hormonalne, które wstrzykuje się podskórnie w okolice podbrzusza. Najłatwiej jest stymulować wytwarzane laboratoryjnie hormony gonadotropowe (FSH, LH) – np. Puregon, Gonal F. Te zastrzyki są bezbolesne i łatwe do podawania.

Podczas leczenia hormonalnego możesz odczuwać dyskomfort, taki jak wzdęcia, bóle brzucha lub całkowite zmęczenie. Czasami może powodować tymczasowe zwiększenie masy ciała spowodowane powodzią. Jednak większość kobiet poddawana jest stymulacji hormonalnej bez komplikacji i zmian masy ciała.

Która pora dnia jest najlepsza dla dostawy leków?

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w sprawie podawania leków. Ogólnie jednak zastrzyki stymulacyjne są podawane regularnie rano.

Jak naprawdę znam pierwszy dzień mojego okresu, jeśli po prostu plamię na początku?

Brudu nie należy traktować jako początku miesiączki. Pierwszego dnia menstruacji, rozważ pierwszy dzień silnego krwawienia miesiączkowego, jeśli miesiączka rozpocznie się wieczorem, weź następny dzień na pierwszy dzień miesiączki.

Jak długo trwa zbieranie jaj i jak długo muszę zostać w klinice?

Zbieranie jaj odbywa się w znieczuleniu ogólnym i zwykle nie trwa dłużej niż 10 minut. Po około dwóch godzinach ćwiczeń możesz opuścić klinikę w towarzystwie osoby dorosłej. Nie zaleca się prowadzenia pojazdu w ciągu 24 godzin po znieczuleniu.

 

Jaka jest idealna liczba przeniesionych zarodków?

W naszej klinice przenosimy tylko jeden embrion do macicy, zapobiegając pojawieniu się niepożądanej i ryzykownej ciąży mnogiej. Ponadto przeniesienie dwóch lub więcej zarodków nie zwiększa prawdopodobieństwa ciąży.

Przenosząc jeden zarodek w pierwszych dwóch cyklach, pacjent ma prawo do 4 cykli IVF przez zakład ubezpieczeń zdrowotnych. Przenosząc wiele zarodków, przysługuje tylko 3 płatne cykle IVF.

Jaki jest reżim po przeniesieniu zarodka?

Do czasu uzyskania wyników testu ciążowego zalecamy pominięcie zwiększonej aktywności fizycznej (sport, ćwiczenia, podnoszenie ciężkich ładunków), unikanie zimna i przegrzania, utrzymywanie prawidłowego picia, nie kąpać się w zbiornikach wodnych, basenach lub w wannie, ale pod prysznicem. Unikaj kontaktu z osobami z chorobami zakaźnymi lub z osobami poddanymi kwarantannie. Zalecamy ograniczenie długich podróży.

Co to znaczy, że krwawię słabo w ciągu 14 dni po przeniesieniu zarodka?

Słabe krwawienie może być spowodowane wszczepieniem zarodka w błonę śluzową macicy. W takim przypadku zalecamy zachowanie ustalonego schematu i leków. Wynik leczenia jest wyraźnie oceniany za pomocą testu ciążowego przeprowadzonego 14 dni po przeniesieniu zarodka.

Czy istnieje sztuczne ryzyko związane ze sztuczną inseminacją?

Sztuczne zapłodnienie, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, niesie pewne ryzyko. Typowym powikłaniem związanym z dostarczaniem hormonów do organizmu ludzkiego jest tak zwany OHSS, tj. Zespół hiperstymulacji jajników. Zespół ten może powodować ból brzucha lub powiększenie, niższe ciśnienie w jamie brzusznej, powiększenie jajników, torbiele jajników i nagromadzenie płynu w jamie brzusznej w cięższej postaci. Objawy OHSS zanikają prędzej czy później, ale każde leczenie musi zawsze obejmować regularne i staranne monitorowanie wszelkiej stymulacji.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że doprowadzi cię do sztucznego zapłodnienia?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po wprowadzeniu jednego zarodka wynosi do 57%. Ponieważ w większości cykli IVF uzyskuje się więcej obiecujących zarodków, odnotowuje się tak zwany skumulowany wskaźnik sukcesu. Stanowi to skumulowane prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po przeniesieniu wszystkich zarodków pochodzących z jednego zbioru jaj. Około 9 na 10 par potrzebuje tylko jednego cyklu IVF, aby osiągnąć ciążę.

Czy mogę profilaktycznie zbadać plemniki?

Zapobiegawcze badanie nasienia powinno być wykonywane przez każdego mężczyznę. Wynik twojego spermiogramu może cię uspokoić, wywołać pomysł prewencyjnego zamrażania dotychczas zdrowych plemników lub wskazać, że ich stan nie jest całkiem prawidłowy. Jeśli Twoje badanie nie wyszło dobrze, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady. Twój lekarz omówi z tobą twoje opcje i odpowie na wszystkie pytania.

Co oznacza normospermia?

Około 50 milionów plemników jest powszechnie spotykanych w 1 ml zdrowego męskiego ejakulatu, z próbką co najmniej 15 milionów plemników na ml ejakulatu uważaną obecnie za normospermię. W tej próbce wszystkie parametry wytrysku (ruch całkowity, ruch postępowy, stężenie, objętość, pH, morfologia plemników) muszą być normalne.

 

Ile dni przed badaniem spermiogramu partner powinien powstrzymać się, aby zapewnić najlepszy wynik?

Aby spermiogram był naprawdę znaczący, zalecamy, aby przed badaniem utrzymać od dwóch do trzech dni abstynencję seksualną. Krótsza i dłuższa abstynencja może zniekształcić wynik testu.

 

Jak idzie zbiór plemników, ile to kosztuje?

Pobieranie plemników odbywa się przez masturbację do specjalnego sterylnego pojemnika. Musisz przesłać próbkę osobiście. Możesz skorzystać z pomieszczenia do zbierania w klinice, gdzie możesz udać się do firmy swojego partnera. Alternatywnie, możesz zaimportować próbkę (w oznaczonym pojemniku wydanym przez klinikę) z domu po wcześniejszym umówieniu, ale musisz to zrobić w ciągu godziny.

Jeśli masz wniosek lekarza i masz ważne ubezpieczenie zdrowotne w Republice Czeskiej, egzamin ten jest bezpłatny. Zapłacisz 800Kč bez żądania.