Leczenie in vitro

Obejmuje szeroki zakres metod, które wykorzystuje się do pozaustrojowego zapłodnienia komórek jajowych plemnikami. W zależności od możliwości pary IVF przeprowadza się przy użyciu własnych lub darowanych komórek rozrodczych.

Leczenie in vitro

Obejmuje szeroki zakres metod, które wykorzystuje się do pozaustrojowego zapłodnienia komórek jajowych plemnikami. W zależności od możliwości pary IVF przeprowadza się przy użyciu własnych lub darowanych komórek rozrodczych.

Tylko 3 wizyty dzielą Cię od posiadania dziecka. Zobacz, jak przebiega leczenie in vitro

Zobacz, jak przebiega leczenie.

Wskaźnik powodzenia IVF

Podczas 4 cykli IVF 99% par zachodzi w ciążę.
Około 7 na 10 par potrzebuje tylko jednego cyklu IVF, aby zajść w ciążę.

Jednakże wskaźnik powodzenia IVF jest bardzo indywidualny. Wiele czynników odgrywa rolę – ogólny stan zdrowia, wiek, a także stan psychiczny.

Przybliżona cena

W ramach leczenia w naszej klinice możesz skorzystać z różnych pakietów cenowych, które obejmują różne badania, testy genetyczne i metody zwiększające prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Ostateczna oferta cenowa jest zawsze oparta na zaleceniach naszych ekspertów i specjalistów IVF.

 

 

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Jak przebiega leczenie IVF

1. Wstępna konsultacja

Wstępna konsultacja jest bramą do leczenia IVF i trwa około 2 godzin.

Po umówieniu się za pomocą formularza kontaktowego skontaktuje się z Państwem nasza polskojęzyczna koordynatorka, która omówi wszystko, co Was interesuje. Nie trzeba wybierać daty wizyty zgodnie z cyklem menstruacyjnym, można przyjść w dowolnym jego momencie. Na wizytę nie trzeba przynosić żadnych innych wyników badań.

Zalecamy, aby na konsultację przyjechać razem.

Więcej o wstępnej konsultacji

W Repromedzie nie wierzymy tylko w jedno uniwersalne postępowanie dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że każda para jest wyjątkowa, dlatego też zestaw badań jest dobierany indywidualnie.

U kobiet skupiamy się przede wszystkim na badaniu USG miednicy mniejszej, badaniach hormonalnych i badaniach genetycznych.

U mężczyzn niezbędne jest badanie nasienia, na podstawie którego zaproponujemy dalsze kroki, a także badania genetyczne.

Więcej o badaniu kobiety

Więcej o badaniu mężczyzn

 

Każdy cykl IVF obejmuje stymulację hormonalną, która powoduje dojrzewanie większej liczby komórek jajowych w jajnikach kobiety niż w cyklu naturalnym.

Stymulacja rozpoczyna się w 2 lub 3 dniu cyklu miesiączkowego i trwa łącznie od 10 do 12 dni. Stosowanie leków stymulujących nie jest skomplikowanym procesem. Pielęgniarka pomaga w przyjęciu pierwszej dawki lub dokładnie tłumaczy jak należy ją sobie podać lek, aby z kolejnymi można było sobie łatwo poradzić w domu.

Więcej o stymulacji

POBIERANIE KOMÓREK JAJOWYCH
Do pobierania używamy bardzo cienkiej igły, która dzięki znacznie mniejszej średnicy końcówki jest delikatniejsza w przenikaniu przez tkanki, a tym samym minimalizuje ryzyko powikłań.

Zabieg wykonywany jest na czczo, w znieczuleniu ogólnym, które zwykle trwa nie dłużej niż 10 minut.

Po puncji pacjentka dosypia na sali pobytu dziennego i około godziny później z osobą towarzyszącą może opuścić klinikę.

Pobrane komórki jajowe są zapładniane plemnikami jeszcze tego samego dnia.

ODDANIE NASIENIA
Pobranie odbywa się poprzez masturbację do sterylnego pojemnika. Długość abstynencji seksualnej powinna wynosić 2 lub 3 dni.

W przypadku trudności z pobraniem próbki w pokoju pobrań, można udać się do pokoju pobrań w towarzystwie partnerki. Po wcześniejszym uzgodnieniu nasienie można również oddać w domu/hotelu i dowieźć próbkę do kliniki.

Więcej o pobraniach

ZAPŁODNIENIE KOMÓREK JAJOWYCH
Embriolog ocenia jakość komórek jajowych i zapładnia każdą dojrzałą komórkę jednym plemnikiem.

Zapłodnienie odbywa się przy użyciu aktywnych metod mikromanipulacji (ICSI, PISCI), które znacznie zwiększają wskaźnik powodzenia tworzenia zarodków.

HODOWLA
Po zapłodnieniu monitorujemy zarodki i czuwamy nad ich rozwojem.

Zarodek jest hodowany przez 5 do 6 dni do stadium blastocysty. Inkubator MIRI Time-lapse zapewnia najlepszą opiekę nad zarodkami.

Więcej o zapłodnieniu komórek jajowych i hodowli

Kriokonserwacja, czyli zamrażanie zarodków, pozwala na ich przechowywanie do wykorzystania w przyszłości.

W odpowiednim momencie zarodki są rozmrażane, a następnie transferowane do macicy. Zamrożone zarodki mogą być przechowywane nawet przez kilka dekad.

W przypadku nieudanego zapłodnienia lub chęci zajścia w kolejną ciążę, nie trzeba ponownie przechodzić procesu pobierania komórek jajowych i nasienia.

Do zamrażania zarodków stosujemy najnowocześniejszą technikę tzw. witryfikację.

Podczas tego procesu zarodki w ciągu kilku sekund są szybko schładzane do końcowej temperatury -196 °C.

Więcej o kriokonserwacji

Za pomocą cienkiego katetera zarodek przenoszony jest przez szyjkę macicy do jamy macicy.

Transfer jest zazwyczaj całkowicie bezbolesny, a Ty i Twój partner możecie cieszyć się chwilą, dzięki której może pojawić nowe życie.

Więcej o transferze zarodka

Po transferze należy zadbać o odpoczynek i komfort oraz stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli w ciągu 14 dni od transferu zarodka nie wystąpi miesiączka, można wykonać domowy test ciążowy.

Skontaktujemy się z Tobą po upływie 14 dni w celu omówienia dalszych kroków.

Więcej informacji

Metody zwiększające skuteczność leczenia in vitro

Oferujemy specjalistyczne procedury i metody, które znacznie zwiększają skuteczność leczenia i mogą skrócić Waszą drogę do upragnionego dziecka.

Badanie stresu oksydacyjnego w ejakulacie

Stres oksydacyjny wpływa na jakość i funkcjonalność plemników oraz powoduje uszkodzenie ich DNA. Używamy najszybszego i najdokładniejszego testu MIOXSYS do wykrywania stresu oksydacyjnego. Test ten zwiększa dokładność diagnostyki niepłodności męskiej.

BlastGen

Podłoże zawierające czynnik wzrostu, który nie tylko umożliwia zarodkowi lepszy rozwój, ale także sprzyja komunikacji z błoną śluzową macicy. Zwiększa szansę na pomyślne zagnieżdżenie zarodka.

Glue

Transfer zarodka do macicy jest jednym z najważniejszych etapów leczenia in vitro.

BeREADY

Test jest przeznaczony dla wszystkich kobiet, które uzyskały niewielką liczbę zarodków podczas leczenia metodą wspomaganego rozrodu lub u których wielokrotnie nie doszło do implantacji zarodka. Na podstawie analizy próbki wymazu z macicy, test beREADY określa optymalny czas transferu zarodka.

EndomeTRIO

Badanie, które obejmuje trzy testy z jednej próbki błony śluzowej macicy. Szczegółowe badanie środowiska macicy i określenie optymalnego czasu na zagnieżdżenie zarodka może być bardzo ważnym krokiem w wyjaśnieniu przyczyny niepłodności.

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Często zadawane pytania

W jednej trzeciej przypadków występuje niepłodność spowodowana czynnikiem męskim, w jednej trzeciej czynnikiem żeńskim, a ostatnia część to niepłodność spowodowana czynnikiem mieszanym.

Dokładniej można powiedzieć, że u mężczyzn są to głównie nieprawidłowe parametry spermiogramu, zwłaszcza mała liczba plemników oraz kiepska ruchliwość lub morfologia (kształt) plemników.

U kobiet niepłodność wiąże się z zaburzeniami owulacji (dojrzewania i uwalniania komórki jajowej), słabą jakością komórek jajowych, endometriozą, niedrożnością jajowodów i zrostami w okolicy jajników i jajowodów.

U obojga partnerów mogą również występować pewne nieprawidłowości genetyczne, które nie pozwalają na prawidłowy rozwój zarodka i skutkują niepłodnością lub powtarzającymi się poronieniami.

Aby poddać się zapłodnieniu in vitro, kobieta potrzebuje podpisu swojego partnera, który nie musi być jej prawnym mężem. Jednocześnie kobieta nie jest zobowiązana do wskazania tego mężczyzny jako ojca dziecka po porodzie.

Zgodnie z prawem, metody wspomaganego rozrodu mogą być wykonywane do 49. roku życia kobiety.

Konsultacja z naszym lekarzem jest pierwszym krokiem do udanego leczenia. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad rodzinny i osobisty, omawia przebieg dotychczasowych badań oraz przebieg badań i zabiegów, którym należy się jeszcze poddać. Lekarz poinformuje również o kosztach i możliwościach zwrotu kosztów z ubezpieczenia zdrowotnego. W konsultacji powinni uczestniczyć zarówno pacjentka, jak i jej partner.

Nieoczekiwane połączenie nauki, medycyny holistycznej i empatii

Szukamy właściwych połączeń, aby pomóc Wam osiągnąć upragniony cel.

0
lata

jesteśmy tu dla Was

0
dzieci

urodziło się dzięki nam

0
rodzin

z rzadką chorobą, którym pomogliśmy

Jesteśmy tutaj dla tych, którzy nie chcą tylko mieć nadziei

Korzystamy z naszego wieloletniego doświadczenia i doskonale wiemy, że każda historia jest inna i każda zasługuje na indywidualne podejście. Możecie polegać na naszym profesjonalizmie, dyskrecji i zrozumieniu.

Ostrava, Brno

MUDr. Lenka Hromadová

Dyrektor medyczny i kierownik działu IVF

lhromadova@repromeda.cz

Brno

MUDr. Alena Filková

Specjalista IVF, lekarz

afilkova@repromeda.cz

Brno

Dr. Larysa Datsiuk

Specjalista IVF, lekarz

ldatsiuk@repromeda.cz

Brno

MUDr. Martin Maděrka, Ph.D.

Specjalista IVF, lekarz

mmaderka@repromeda.cz

Brno

MUDr. Zuzana Felsingerová

Specjalista IVF, lekarz

zfelsingerova@repromeda.cz

Ostrava

MUDr. Veronika Pasnišin

Specjalista IVF, lekarz

vpasnisin@repromeda.cz

Pomogliśmy już 6 000 dzieci przyjść na świat

Kubík

19 kwietnia, 2024

Po trudnej drodze do uzyskania ciąży, która przez bardzo długi czas się nie powodziła, w końcu zwróciliśmy się do ekspertów z Repromedy w Brnie. Chcielibyśmy podziękować im za profesjonalną pomoc, dzięki której nasz Kubik urodził się 31 stycznia 2024 roku. Teraz ma 2 miesiące i waży 5,6 kg, jest zdrowym, uśmiechniętym dzieckiem i sprawia, że jesteśmy naprawdę szczęśliwi.

Martinka

26 marca, 2024

Dziękujemy Repromedzie z Brna za możliwość posiadania pełnej rodziny. Dzięki preimplantacyjnym testom genetycznym 14 marca 2024 r. urodziła nam się zdrowa córeczka Martinka.

Amálka

19 marca, 2024

Dziękujemy za naszą Amálkę, która urodziła się 4.2.2024 r. Bardzo dziękujemy za spełnienie marzenia i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842
Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842

View on map

Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Spełnijcie swoje marzenie o pełnej rodzinie

Chcą Państwo umówić się na wizytę lub zadać pytanie? Prosimy wypełnić poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Wami tak szybko, jak to możliwe.

* Wymagane pola
Przesłanie wypełnionego kwestionariusza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych

1. Wstępna konsultacja

The initial consultation is the gateway to the entire IVF treatment. During the 120-minute session, the doctor will discuss your family and personal medical history, and go through all the examinations you have already had. Based on this information, we will suggest the next steps. You will also learn about the approximate costs.

During the consultation, you will have the opportunity to ask any questions you may have, so we recommend coming with your partner. You don’t have to worry about being overwhelmed with technical terms; the doctor will explain everything to you clearly and understandably.

Throughout your treatment, a single „strategic doctor” will oversee your care, whom you can turn to with all your requirements, wishes, and questions. However, certain specific procedures might be performed by other equally experienced doctors. Our daily coordinators will also be available to guide you throughout the treatment process.

 

8. Po transferze

After the transfer, enjoy some peace and comfort and take the medication recommended by your doctors. In 14 days, take a pregnancy test from your morning urine. We will call you the same day, ask you about the test results, and we’ll agree on the next steps together.

Most frequently asked questions

Why can’t I take a pregnancy test until 14 days after the transfer?
During the course of IVF treatment, you take a number of drugs that can skew the result towards either a false positive or a false negative. By taking the test after 14 days, you will save yourself the unnecessary stress that could arise from false results.

Yet another control line. What should I do now?
Unfortunately, sometimes things don’t go the way we imagine and good news doesn’t come the moment we long for it the most. Don’t worry, you’re not alone. Unfortunately, even IVF treatment is not 100% successful. The IVF success rate varies depending on various factors such as your age, health and mental state. Do what you feel is right. Scream, cry, be silent, talk about it. Give vent to all your feelings. But don’t blame yourself. If you’d like to talk to a psychologist or our staff about this, we’re happy to help.

It was my first IVF failure; should I change my treatment?
With the first or second IVF failure, nothing happens. You don’t have to change anything. But if you’re wondering what else you can do to make sure you get two lines on your pregnancy test next time, we have a few tips for you. Try the beREADY endometrial receptivity test to find out your exact implantation window and determine the ideal time for your next transfer. You can also try the EndomeTRIO test, which, like the beREADY test, determines the implantation window. In addition, however, it also analyses the balance of bacteria in the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.

Try the beREADY endometrial receptivity test to find out your exact implantation window and determine the ideal time for your next transfer. You can also try the EndomeTRIO test, which, like the beREADY test, determines the implantation window. In addition, however, it also analyses the balance of bacteria in the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.

Do you believe in a holistic approach? So do we. Alternative medicine may not be what will always guarantee motherhood. However, it is a suitable complement to the methods of Western medicine and can really improve your health significantly.

More about alternative methods

We’ve failed repeatedly, so what now?

Your doctor may offer you the option of treatment using donated reproductive cells. We know that this decision takes time and that you will need to think about it carefully. Take your time. Everything will come when the time is right.

7. Transfer zarodka

Transferring the embryo into the uterus is one of the most important steps in IVF treatment. In simple terms, it can be described as the transfer of the embryo through a thin cannula through the cervix into the uterus. The procedure is short, usually painless and is performed in the transfer room against a backdrop of relaxing music. During the transfer, you can watch a video recording of the transfer of the selected embryo and your partner can also be present during the procedure.

Embryos are ideally introduced into the uterus at the blastocyst stage. This is the 5th-6th day after the eggs have been fertilized by sperm. One option is to perform a 'fresh transfer’; the other option is to freeze these embryos and transfer them in the next cycle (cryoembryo transfer – CET). It is the second option that we prefer at Repromeda.

Acupuncture is a suitable complement before and after the transfer. Before the transfer, you will be pleasantly attuned and your pelvic area will be relaxed, making it easier to insert the embryo. After the transfer, acupuncture is used to stimulate the circulation of blood to the uterus, which promotes nutrition and facilitates the proper development of the embryo. In addition, you will find it nice and relaxing.

What if the embryo attachment repeatedly fails?

It may happen that, despite a series of tests showing that nothing is preventing the embryo from attaching, it repeatedly fails to attach. The problem may be caused by a uterine lining that may not be sufficiently prepared for the transfer. The beReady or EndomeTRIO test can help you with this.

 • Based on an analysis of a uterine swab sample, the beREADY test determines your individual implantation window and thus the optimal time for the transfer of the embryo.
 • The EndomeTRIO test performs three tests simultaneously from a single sample of the uterine mucosa. In addition to determining the implantation window, it also analyses the bacterial balance of the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.
 • A special culture medium called EmbryoGlue can help increase the chances of embryo nesting and subsequent pregnancy. This medium is formulated to mimic the conditions in a woman’s uterus while acting as a “glue”. EmbryoGlue contains all the nutrients needed for optimal embryo development and facilitates attachment to the uterine wall during transfer.

Most frequently asked questions

Why do you prefer cryoembryo transfer or CET in Repromeda?
The main reason is the higher treatment success rate. Why is that? The timing of the transfer to the woman’s next natural cycle, which is no longer burdened by hormonal stimulation (necessary for egg retrieval), increases the success rate. In the following cycles, we are usually able to ensure that the uterine lining is better prepared to receive the embryo. Another reason is the use of preimplantation genetic testing of embryos, which we now perform on most of our patients. In this case, CET is the only option for time reasons. During the delayed transfer, we examine the embryos in our genetic laboratory. In the following cycle, we transfer the most promising embryos.

Is embryo transfer painful?
For most women, this is a painless outpatient procedure. In some women, the cervix may be narrowed because of a developmental defect of the uterus or as a result of inflammation or surgery. In this case, the transfer may be slightly uncomfortable.

Why do you transfer only one embryo during embryo transfer at Repromeda?
Because we know that transferring two or more embryos does not increase the likelihood of pregnancy; it only increases the likelihood of multiple pregnancy. By transferring one embryo, we prevent multiple pregnancies, which pose a risk to both the woman and the children. The final decision on the number of embryos to be transferred is made by the couple in consultation with their doctor. However, we are very happy that the average number of transferred embryos in our clinic is 1.0. Our goal is not only to get you pregnant, but also to see a healthy baby in your arms. This is the only way we ourselves can be satisfied with our work.

Can I have twins after a single embryo transfer?
With a single embryo transfer, multiple pregnancies can only occur in cases of identical twins resulting from the division of the original single transferred embryo.

How likely am I to get pregnant?
The probability of pregnancy after the transfer of one PGT-tested embryo is up to 58%. In most cycles, however, more viable embryos are obtained. Approximately 7 out of 10 couples only need one IVF cycle to achieve pregnancy. During 4 IVF cycles 99% of couples get pregnant.

6. Kriokonserwacja zarodków

Cryopreservation, or the freezing of embryos, allows embryos to be stored for future use. Frozen embryos can be stored for several decades, after which they are thawed and then transferred to the uterus.

These embryos can be used after a failed transfer or if you are considering siblings in a few years. The current cryopreservation technique used in all modern workplaces is vitrification. During this process, the embryos are rapidly cooled to a final temperature of -196 °C in a few seconds, at which the cells are then stored.

We were among the first in the Czech Republic to introduce an open vitrification system in 2020. Thanks to this technique, the thawing success rate after vitrification is significantly higher and we can benefit from all the advantages of cryoembryo transfer (CET).

Most frequently asked questions

Are thawed embryos really just as good as fresh ones? Don’t we have to worry about them being damaged somehow?
Unlike the slow freezing method previously used, vitrification does not produce any ice crystals that could damage the cells. In addition, the cells are stored in special media that protect them from external factors. Even after thawing, the embryos are in excellent condition.

5. Zapłodnienie komórek jajowych i hodowla

Once we have the reproductive cells, we move to the embryology lab. This is where artificial insemination takes place. The embryologist assesses the quality of the eggs and then fertilizes each egg with one sperm. Fertilization is nowadays performed as standard using active micromanipulation methods (ICSI, PICSI), which significantly increase the embryo formation success rate.

We offer our clients a SpermPacket (for fertilization) containing a suitable combination of methods. This package includes ICSI or PICSI and optimal sperm selection, which is performed in two ways – MACS or a Zymot chip.

The method chosen to select the optimal sperm is based on previous laboratory tests, patient needs and current spermiogram parameters. The MACS method removes defective sperm with fragmented DNA from the ejaculate sample. The Zymot chip method gently sorts out the sperm with the highest motility and viability.

Embryo cultivation

After the egg has been fertilized with sperm, our embryologists monitor your embryos and make sure they develop properly. The embryo is cultured for 5 to 6 days to the blastocyst stage. We offer our clients the use of state-of-the-art MIRI Time-Lapse Incubators. These incubators ensure the best care for the embryos, providing a separate space for cultivation while continuously recording their development via a built-in camera. Since there is no need to remove them from the incubator for microscopic examination, there is no variation in the parameters of the culture conditions.

In cycles where preimplantation genetic testing (PGT), is planned, on the 5th – 6th day of development a few cells are taken from the embryo and this sample is tested in the genetic laboratory. Meanwhile, the embryos are vitrified (frozen).

Most frequently asked questions

What is classical or conventional IVF and why is it so rarely used these days?
This is a method in which eggs and sperm are placed in a “test tube” and we wait to see if spontaneous fertilization occurs without further intervention by an embryologist. However, this original method has a relatively low success rate and has been more or less replaced by the ICSI and PICSI methods.

What does the ICSI method involve?
The ICSI method is the most commonly used micromanipulation technique, in which embryologists actively transfer one sperm into each egg.

For whom is the PICSI method suitable and how exactly does it work?
The PICSI method is suitable for you if the proportion of eggs fertilized by ICSI has been low in previous cycles, if the embryos have not developed as well as they should or if there has been a miscarriage. The main role in the PICSI method is played by hyaluronan, which is an important natural component of the egg envelope. The head of a mature sperm carries a specific receptor that allows it to bind to hyaluronan. With the PICSI method, the embryologist selects for micromanipulation fertilization those sperm that show a positive binding to the hyaluronan gel.

4. Pobranie komórek jajowych i nasienia

Egg retrieval

After the end of hormonal stimulation comes the egg retrieval process, or puncture. It is performed on an empty stomach and under general anaesthesia and usually takes no longer than 10 minutes.

The contents of the follicles are retrieved by a doctor during an ultrasound scan using a puncture needle. For egg retrieval, we use a very thin needle, which, with its significantly smaller tip diameter, is more gentle in penetrating the tissues and thus minimizes the risk of complications.

Embryologists then search for eggs in the follicular fluid, which are fertilized the same day and become embryos.

After retrieval, you take a nap and rest for a while. You can also have a cup of tea and a bite to eat. Just one hour after the procedure, you can go home with your escort and return to your normal activities. We do not recommend driving the day after anaesthesia.

Most frequently asked questions

When and how are eggs retrieved?
The exact retrieval date is selected by the doctor following ultrasound examinations. Ovitrelle must be applied 36 hours before the puncture. Ovitrelle is a laboratory-produced hormone that is injected into a fold of skin in the lower abdomen. No need to worry about forgetting – we’ll send you a text message to let you know when the time is right.

What regimen do I need to follow before egg retrieval?
Don’t smoke or eat or drink anything from midnight before the collection. Then come to our clinic on the morning of the puncture.

What are the advantages of using a thin needle?
The Kitazato needle we use for the puncture has a tip diameter of just 0.912 mm (as opposed to the 1.149 mm needle commonly used). Using this needle is safer and less painful for patients. The treatment is also more comfortable as you need less analgesics and anaesthetics. Laser treatment of the needle tip ensures safer access to the follicle and less resistance from the surrounding tissue.

Sperm retrieval

Sperm is retrieved by masturbating into a sterile container after two to three days of sexual abstinence. Longer abstinence is not desirable, as it might not yield the expected result.

If you find it difficult to collect your sperm, you can go to the retrieval room with your partner. Alternatively, you can bring sperm from home or your hotel (in a container issued by the clinic). However, you have to bring it within one hour and hand it in in person.

3. Stymulacja hormonalna

Hormonal stimulation of the woman causes a higher number of eggs to mature in the ovaries than in a natural cycle. This is done by injecting drugs into the abdomen. The application of the medication is simple and painless.

We use only modern drugs for stimulation, which do not harm the body and increase the success rate of the whole treatment.

The stimulation starts on day 2 or 3 of the menstrual cycle and lasts for a total of 10 to 12 days. The application of stimulation drugs is not a complicated process. The nurse will help you with the first dose, and you can easily manage the next one at home.

During the stimulation, you will have regular check-ups where the doctor will use ultrasound and blood tests to check that everything is going well. You can have the ultrasound examinations at your local gynaecologist or at our clinic.

For many years we have been using high-quality Gonal F for hormonal stimulation, which is applied in the form of a pen and is popular for being easy to apply and highly effective.

See how to apply the medication:

Most frequently asked questions

Does hormonal stimulation harm the body?
The greatest hormonal load on a woman’s body occurs during pregnancy. With the hormonal stimulation associated with IVF treatment, hormone levels reach only a fraction of these values. If the stimulation of a woman is conducted correctly, it does not harm the body in any way.

What is ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS)?
OHSS is the term used to describe the overreaction of the ovaries to hormonal stimulation. This condition is manifested by pain in the lower abdomen, which is caused by enlargement of the ovaries and the formation of free fluid in the abdominal cavity. Feelings of nausea or vomiting and diarrhoea may also occur. Regular and careful monitoring of the entire stimulation process prevents the development of OHSS.

How often does ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) occur?
With the development of modern stimulants, the risk of ovarian overstimulation syndrome (OHSS) has decreased significantly. Now these cases occur in fractions of a percent.

Are stimulation and hormone injections painful?
Pen injections are injected into the subcutaneous tissue (like insulin) and are not painful. Towards the end of the stimulation, you may feel pressure in your lower abdomen, similar to the sensation before menstruation.

Why do supplementary payments for stimulants vary so much?
In addition to recombinant preparations, which are produced in the laboratory, there are also preparations of urinary origin, which are obtained from the urine of menopausal women.
These are highly purified drugs, but they do not guarantee the quality of stimulation with the reliability and accuracy that we want to offer at our clinic. Although the additional cost of urinary preparations is an order of magnitude lower, no clinical study or our experience has yet convinced us to recommend urinary preparations as a first choice.

Which day is the first day of the cycle?
This is the first day of menstruation, i.e. heavy menstrual bleeding. Light bleeding is not considered the beginning of a cycle. If you start bleeding in the evening after 8 p.m., then the next day is considered the first day of menstruation.

Why do I have to go for check-ups during stimulation?
Your body’s response to stimulation can be individual – depending on your age, weight, egg supply and type of stimulant. That is why we monitor everything closely during the process. At check-ups, the doctor checks the ovary response with ultrasound scans and, if necessary, takes blood samples to check hormone levels.

2. Badanie pary

At Repromeda, we don’t believe in a one-size-fits-all approach. We believe that every couple is unique. Together, we will find a suitable treatment for you with minimal risk of complications and the highest probability of success. For this, however, we need to carry out several initial examinations.

Female examination

In women, we mainly focus on ultrasound examination of the pelvis minor, hormone testing and genetic testing.

 • Ultrasound examination of the pelvis minor and gynaecological examination
  These are examinations that you are familiar with from routine check-ups with your gynaecologist. The ultrasound is performed through the abdominal wall or with a vaginal ultrasound probe and evaluates the shape of the uterine cavity and the position of the ovaries and fallopian tubes.
 • Hormonal profile
  The examination is performed by taking a blood sample, taking into account the phase of the menstrual cycle (2nd-3rd day of menstruation). The hormonal profile is used to determine the exact level of sex hormones.
 • Thyroid hormone examination
  Blood is also used for the thyroid hormone examination, which determines the status of the hormones TSH, fT4, fT3, anti TPO and anti TG.
 • Tests for sexually transmitted diseases
  We perform this test to prevent any complications that STDs may cause at conception. It includes detection of Hepatitis B, Hepatitis C, Syphilis and HIV.
 • Immunological examination
  Some couples may have immunological causes of infertility, so this examination is also important and will help us determine the next course of action. If necessary, we will recommend further tests or a consultation with a reproductive immunologist
 • Genetic examination
  Couples who have trouble conceiving often have structural chromosomal defects. These can be detected by genetic testing.
  The karyotype test is a basic genetic examination that every couple undergoes. We also offer more advanced genetic tests – PANDA Infertility and PANDA Carrier.
 • Fallopian tube patency test and hysteroscopy
  We perform this test only in indicated cases.

The most frequently asked question

Isn’t this all a waste of time? Once I get the results, I can do IVF and get pregnant soon.
We believe it is just the opposite. Our goal is to save you time and money. We don’t want to subject you to months of unnecessary uncertainty and unsuccessful attempts at getting pregnant. In addition, sometimes these attempts end in an early miscarriage, which means further loss of the time you need to recover both mentally and physically. We do our best to perform all the tests in the shortest possible time and recommend the appropriate procedure for you based on the results of clinical and laboratory tests.

Male examination

With men, a spermogram is essential, which will enable us to suggest the next course of action, as well as genetic and hormone tests.

 • Spermiogram Male fertility is examined through a spermiogram, i.e. an ejaculate analysis. This is the very first examination and it is pointless to carry out any detailed examinations on the woman without knowing the results of the spermogram.
  After consultation with your doctor, you can choose the SpermPacket diagnostic package, which provides a comprehensive picture of the man’s fertility. This includes:

  • a spermiogram,
  • halosperm – determines DNA fragmentation in sperm, i.e. the degree of DNA damage,
  • screening for oxidative stress in the ejaculate – one of the tests used to assess the reproductive capacity of sperm,
  • immasperm – determination of the percentage of mature sperm in the ejaculate.
 • Genetic examination
  Couples who have trouble conceiving often have structural chromosomal defects that can be detected by genetic testing. The karyotype test is a basic genetic examination that every couple undergoes. We also offer more advanced genetic tests – PANDA Infertility and PANDA Carrier.
 • Immunological examination
  Some couples may have immunological causes of infertility, so this examination is also important and will help us determine the next course of action. If necessary, we will recommend further tests or a consultation with a reproductive immunologist.
 • Urological examination
  This is only performed in indicated cases when the man is found to have a more serious spermiogram disorder.

Most frequently asked questions

What does a spermiogram investigate?
The basic parameters of semen examination include volume, pH, liquefaction, as well as sperm count, motility and shape (morphology).

What are the possible results of a spermiogram?
The examination can confirm or rule out sperm pathologies, but it cannot confirm that the man is actually fertile. Fertility is determined by the interaction between male and female fertility or infertility factors. Even if a man has a completely physiological spermiogram, this does not rule out the possibility of other infertility factors – such as gene mutations that can prevent fertilization of the egg.

Can I bring an ejaculate sample from home?
Yes, you can bring an ejaculate sample from home (in a labelled container issued by the clinic). However, you must be able to do this within an hour of ejaculation.

1. Wstępna konsultacja

The initial consultation is the gateway to the entire IVF treatment. During the 120-minute session, the doctor will discuss your family and personal medical history, and go through all the examinations you have already had. Based on this information, we will suggest the next steps. You will also learn about the approximate costs.

During the consultation, you will have the opportunity to ask any questions you may have, so we recommend coming with your partner. You don’t have to worry about being overwhelmed with technical terms; the doctor will explain everything to you clearly and understandably.

Throughout your treatment, a single „strategic doctor” will oversee your care, whom you can turn to with all your requirements, wishes, and questions. However, certain specific procedures might be performed by other equally experienced doctors. Our daily coordinators will also be available to guide you throughout the treatment process.