EndomeTRIO

Co to jest endometrium?

Endometrium to warstwa błony śluzowej macicy, w której przyczepia się zapłodniona komórka jajowa. Endometrium, czyli wyściółka macicy, znajdująca się w najbardziej wewnętrznej części ściany macicy, jest zatem kluczowym czynnikiem udanej ciąży. Błona śluzowa macicy jest powszechnie oceniana za pomocą badania ultrasonograficznego, ale ocenia ono jedynie jej wysokość i strukturę; ważna jest jednak również jej flora bakteryjna (mikrobiom) oraz tzw. okno implantacyjne, czyli odpowiedni czas na transfer zarodka do macicy.

Ze względu na brak równowagi hormonalnej w organizmie kobiety (dominacja estrogenu nad progesteronem), może dojść do rozrostu błony śluzowej macicy poza jej wnętrzem. Taką chorobę określa się mianem endometriozy.

Bakterie w macicy uniemożliwiają udaną implantację zarodka.

Równowaga bakterii w endometrium jest ważna dla udanej implantacji zarodka. Jeśli w macicy obecne są patogenne bakterie, równowaga ta może zostać zaburzona. Test o nazwie ALICE (Analysis of Infectious Chronic Endometritis) może wykryć obecność tych bakterii, które powodują przewlekły stan zapalny. Występujący nawet u 30% niepłodnych pacjentek stan zapalny może być jedną z przyczyn nawracających poronień. Sytuację tę można jednak rozwiązać za pomocą odpowiedniego leczenia.

Pobierając próbkę endometrium, a następnie analizując ją za pomocą sekwencjonowania nowej generacji (NGS), można wykryć także inne bakterie powodujące niepłodność u kobiet. Test EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis) może zapewnić pełny przegląd składu błony śluzowej macicy. W przypadku nieoptymalnej mikroflory bakteryjnej zasugeruje odpowiednie leczenie antybiotykami lub probiotykami. Badanie EMMA obejmuje również test ALICE.

Czy to właściwy czas na transfer zarodka?

Powtarzające się nieudane transfery zarodków mogą stanowić wyzwanie dla kobiety, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Chociaż leczona para przeszła serię testów, a ich zarodki są gotowe do transferu do macicy zgodnie z wynikami preimplantacyjnych testów genetycznych, błona śluzowa macicy może nie być gotowa na ten transfer.

Test ERA (Endometrial Receptivity Analysis) pozwala określić okno implantacyjne, czyli dokładny czas, w którym błona śluzowa macicy jest gotowa na zagnieżdżenie się zarodka. Jego wyniki pomogą również określić odpowiednie przygotowanie hormonalne i czas jego trwania. Stosując ten test, osiągnięto 73% wskaźnik powodzenia implantacji (Implantation Rate) u pacjentek z powtarzającymi się niepowodzeniami implantacji (zagnieżdżenia).

Inne metody badania dojrzałości endometrium

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842
Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842

View on map

Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Spełnijcie swoje marzenie o pełnej rodzinie

Chcą Państwo umówić się na wizytę lub zadać pytanie? Prosimy wypełnić poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Wami tak szybko, jak to możliwe.

* Wymagane pola
Przesłanie wypełnionego kwestionariusza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych