Zdrowy dorosły mężczyzna produkuje do 100 milionów plemników dziennie. Stan tych podstawowych elementów budulcowych nowego życia można określić za pomocą badania nasienia. Jednym z najważniejszych parametrów tej mikroskopowej analizy jest ruchliwość plemników.
Najczęstsze przyczyny obniżonej ruchliwości obejmują żylaki powrózka nasiennego, wady strukturalne witki, upośledzone wydzielanie dodatkowych gruczołów płciowych, infekcje lub wady genetyczne.
Jeśli całkowita ruchliwość plemników jest mniejsza niż 40%, konieczne jest odróżnienie nieruchliwych, ale żywych plemników od nieruchliwych – martwych plemników. Stosunek plemników żywych do martwych określa się za pomocą TESTU ŻYWOTNOŚCI. To narzędzie diagnostyczne jest niemal niezbędne dla mężczyzn, w których próbce ejakulatu obecne są tylko nieruchome plemniki. W takim przypadku test wskaże, czy próbka może być z powodzeniem wykorzystana do zapłodnienia komórek jajowych metodami wspomaganego rozrodu, czy też konieczne będzie użycie nasienia dawcy.
TEST ŻYWOTNOŚCI działa na zasadzie barwienia. Zastosowany barwnik (eozyna) przenika tylko do martwych plemników. Żywe plemniki pozostają białe po zastosowaniu barwnika, podczas gdy martwe plemniki z uszkodzoną błoną cytoplazmatyczną zmieniają kolor z różowego do czerwonego.