Leczenie in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni

Zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni

Zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem darowanych komórek jajowych daje nadzieję na dziecko kobietom, które nie mogą zajść w ciążę z wykorzystaniem własnych komórek jajowych.

Zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni

Zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem darowanych komórek jajowych daje nadzieję na dziecko kobietom, które nie mogą zajść w ciążę z wykorzystaniem własnych komórek jajowych.

Tylko 2 wizyty dzielą Cię od posiadania dziecka. Zobacz, jak przebiega leczenie in vitro

ZOBACZ, JAK PRZEBIEGA LECZENIE

Wskaźnik sukcesu IVF

Podczas 4 cykli IVF 99% par zachodzi w ciążę w naszej klinice.
Około 7 na 10 par potrzebuje tylko jednego cyklu IVF, aby zajść w ciążę.

Jednak wskaźnik powodzenia zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem oddanych komórek rozrodczych jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników – ogólnego stanu zdrowia fizycznego, wieku, stanu psychicznego i jakości nasienia partnera.

Staranny dobór dawczyń

Wybieramy dawczynie według rygorystycznych kryteriów. Przechodzą one wszystkie ważne badania i upewniamy się, że dawczynie i ich rodziny nie mają historii poważnych chorób lub diagnoz psychiatrycznych.

Oczywiście ważna jest również zgodność genetyczna z partnerem płci męskiej, zgodność grup krwi oraz fizyczne podobieństwo dawczyni i biorczyni.

Jedna koordynatorka i długie lata doświadczenia

Leczenie in vitro z wykorzystaniem dawstwa komórek rozrodczych jest jednym z kluczowych programów, na których skupiamy się od momentu założenia Repromedy.

Zespół doświadczonych specjalistów się Wami zajmie, a jedna koordynatorka, z którą możecie skontaktować się w dowolnym momencie, poprowadzi Was przez całe leczenie.

Szybkie rozpoczęcie leczenia

Nie każemy Wam czekać dłużej niż to konieczne. Jesteśmy w stanie szybko rozpocząć leczenie, aby jak najszybciej pomóc w drodze do wymarzonego dziecka. Zadzwońcie lub napiszcie do nas, aby umówić się na niezobowiązującą konsultację.

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Jak przebiega zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych pochodzących od dawczyni (IVF - OD)

1. Wstępna konsultacja

Wstępna konsultacja jest bramą do leczenia IVF i trwa około 2 godziny

Po umówieniu się na spotkanie za pomocą formularza kontaktowego skontaktuje się z Wami nasza polskojęzyczna koordynatorka, która omówi wszystko, co Was interesuje. Nie trzeba wybierać daty wizyty zgodnie z cyklem miesiączkowym, można przyjechać w dowolnym momencie. Na wizytę nie trzeba przynosić żadnych innych wyników badań.

Zalecamy, aby przyjść na konsultację we dwoje.

Więcej informacji o wstępnej konsultacji

W przypadku mężczyzn niezbędne jest wykonanie badania nasienia, na podstawie którego zasugerujemy dalsze działania oraz badania genetyczne i hormonalne.

Więcej o badaniach

Dawstwo komórek rozrodczych jest w Czechach całkowicie anonimowe. Dawczynie i biorczynie nie mogą się wzajemnie zidentyfikować. Wybieramy odpowiednią dawczynię na podstawie grupy krwi i czynnika Rh. Szukamy również maksymalnego dopasowania pod względem koloru włosów i oczu, wzrostu, a nawet cech osobowości i zainteresowań.

Cały proces cyklu z komórkami dawczyni, od konsultacji z lekarzem do transferu zarodka, trwa około 4 miesiące.

Więcej

Nasienie jest oddawane poprzez masturbację do sterylnego pojemniczka z 2- lub 3-dniowej abstynecji seksualnej.

Do pokoju pobrań można udać się samemu lub z partnerką. Alternatywnie, po wcześniejszym uzgodnieniu, można przynieść próbkę ze sobą z domu lub hotelu.

Czytaj więcej

ZAPŁODNIENIE KOMÓREK JAJOWYCH

Embriolog ocenia jakość komórek jajowych i zapładnia każdą z nich jednym plemnikiem. Zapłodnienie odbywa się przy użyciu aktywnych metod mikromanipulacji (ICSI, PISCI), które znacznie zwiększają wskaźnik powodzenia tworzenia zarodków.

HODOWLA

Po zapłodnieniu monitorujemy zarodki i czuwamy nad ich rozwojem.

Zarodek jest hodowany przez 5 do 6 dni do stadium blastocysty. Inkubator MIRI Time-lapse zapewnia najlepszą opiekę nad zarodkami.

Więcej o zapłodnieniu komórek jajowych i hodowli

Kriokonserwacja, czyli zamrażanie zarodków, pozwala na ich przechowywanie do wykorzystania w przyszłości.

W odpowiednim momencie zarodki są rozmrażane, a następnie transferowane do macicy. Zamrożone zarodki mogą być przechowywane nawet przez kilka dekad.

W przypadku nieudanego zapłodnienia lub chęci zajścia w kolejną ciążę, nie trzeba ponownie wybierać nowej dawczyni i oddawać nasienia.

Do zamrażania zarodków stosujemy najnowocześniejszą technikę tzw. witryfikację.

Podczas tego procesu zarodki w ciągu kilku sekund są szybko schładzane do końcowej temperatury -196 °C.

Więcej o kriokonserwacji

Za pomocą cienkiego katetera zarodek przenoszony jest przez szyjkę macicy do jamy macicy.

Transfer jest zazwyczaj całkowicie bezbolesny, a Ty i Twój partner możecie cieszyć się chwilą, dzięki której może pojawić nowe życie.

Więcej o transferze zarodka

Po transferze należy zadbać o odpoczynek i komfort oraz stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli w ciągu 14 dni od transferu zarodka nie wystąpi miesiączka, można wykonać domowy test ciążowy.

Skontaktujemy się z Tobą po upływie 14 dni w celu omówienia dalszych kroków.

Więcej informacji

Umów się na konsultację

I zrób pierwszy krok w swojej podróży do posiadania dziecka. Lekarz omówi wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Często zadawane pytania

W jednej trzeciej przypadków występuje niepłodność spowodowana czynnikiem męskim, w jednej trzeciej czynnikiem żeńskim, a ostatnia część to niepłodność spowodowana czynnikiem mieszanym.

Dokładniej można powiedzieć, że u mężczyzn są to głównie nieprawidłowe parametry spermiogramu, zwłaszcza mała liczba plemników oraz kiepska ruchliwość lub morfologia (kształt) plemników.

U kobiet niepłodność wiąże się z zaburzeniami owulacji (dojrzewania i uwalniania komórki jajowej), słabą jakością komórek jajowych, endometriozą, niedrożnością jajowodów i zrostami w okolicy jajników i jajowodów.

U obojga partnerów mogą również występować pewne nieprawidłowości genetyczne, które nie pozwalają na prawidłowy rozwój zarodka i skutkują niepłodnością lub powtarzającymi się poronieniami.

Aby poddać się zapłodnieniu in vitro, kobieta potrzebuje podpisu swojego partnera, który nie musi być jej prawnym mężem. Jednocześnie kobieta nie jest zobowiązana do wskazania tego mężczyzny jako ojca dziecka po porodzie.

Zgodnie z prawem, metody wspomaganego rozrodu mogą być wykonywane do 49. roku życia kobiety.

Konsultacja z naszym lekarzem jest pierwszym krokiem do udanego leczenia. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad rodzinny i osobisty, omawia przebieg dotychczasowych badań oraz przebieg badań i zabiegów, którym należy się jeszcze poddać. Lekarz poinformuje również o kosztach i możliwościach zwrotu kosztów z ubezpieczenia zdrowotnego. W konsultacji powinni uczestniczyć zarówno pacjentka, jak i jej partner.

Nieoczekiwane połączenie nauki, medycyny holistycznej i empatii

Szukamy właściwych połączeń, aby pomóc Wam osiągnąć upragniony cel.

0
lata

jesteśmy tu dla Was

0
dzieci

urodziło się dzięki nam

0
rodzin

z rzadką chorobą, którym pomogliśmy

Jesteśmy tutaj dla tych, którzy nie chcą tylko mieć nadziei

Korzystamy z naszego wieloletniego doświadczenia i doskonale wiemy, że każda historia jest inna i każda zasługuje na indywidualne podejście. Możecie polegać na naszym profesjonalizmie, dyskrecji i zrozumieniu.

Ostrava, Brno

Bc. Michaela Janíčková, DiS.

Koordynator pielęgniarek

mjanickova@repromeda.cz

+420 702 247 322

Brno

Bc. Barbora Šobová

Koordynatorka, pielęgniarka

bsobova@repromeda.cz

+420 607 001 671

Brno

Dana Kochová

Koordynatorka, pielęgniarka

dkochova@repromeda.cz

+420 722 972 193

Brno

Bc. Martina Tocháčková, DiS.

Pielęgniarka

Brno

Adéla Klepetková, DiS.

Pielęgniarka

Brno

Eliška Široká

Pielęgniarka

Metody zwiększające skuteczność leczenia in vitro

Oferujemy specjalistyczne procedury i metody, które znacznie zwiększają skuteczność leczenia i mogą skrócić Waszą drogę do upragnionego dziecka.

BeREADY

Test jest przeznaczony dla wszystkich kobiet, które uzyskały niewielką liczbę zarodków podczas leczenia metodą wspomaganego rozrodu lub u których wielokrotnie nie doszło do implantacji zarodka. Na podstawie analizy próbki wymazu z macicy, test beREADY określa optymalny czas transferu zarodka.

EndomeTRIO

Badanie, które obejmuje trzy testy z jednej próbki błony śluzowej macicy. Szczegółowe badanie środowiska macicy i określenie optymalnego czasu na zagnieżdżenie zarodka może być bardzo ważnym krokiem w wyjaśnieniu przyczyny niepłodności.

SpermMobil

Specjalna substancja używana do sztucznej aktywacji plemników. Dodanie medium do próbki całkowicie nieruchomych plemników aktywuje rezerwy energii żywych plemników, które zyskują ruchliwość. Pozwala to łatwo odróżnić żywe plemniki od martwych.

MACS

Plemniki mają ograniczoną żywotność i umierają w wyniku tzw. apoptozy. Plemniki ulegające apoptozie nie są w stanie odróżnić się od normalnych plemników. System MACS® ART Annexin V służy do wykluczenia uszkodzonych plemników z próbki nasienia.

Halosperm

Na podstawie badania spermiogramu możemy nie tylko ocenić liczbę, objętość, ruchliwość czy morfologię plemników, ale także stopień uszkodzenia (fragmentacji) ich DNA. DNA plemników badane jest za pomocą specjalnego testu o nazwie Halosperm G2.

Immasperm

W diagnostyce męskich czynników niepłodności ważnym parametrem jest między innymi określenie odsetka niedojrzałych plemników w ejakulacie. Dojrzałość plemników jest wykrywana przez Immasperm (narzędzie diagnostyczne) za pomocą pomiaru stopnia wybarwienia plemników.

Badanie stresu oksydacyjnego w ejakulacie

Stres oksydacyjny wpływa na jakość i funkcjonalność plemników oraz powoduje uszkodzenie ich DNA. Używamy najszybszego i najdokładniejszego testu MIOXSYS do wykrywania stresu oksydacyjnego. Test ten zwiększa dokładność diagnostyki niepłodności męskiej.

Time-lapse

Inkubator MIRI TL zapewnia zarodkom najlepszą opiekę, komfort i odpowiednią przestrzeń. Zarodki każdej pary są hodowane oddzielnie w jednej z 12 oddzielnych ogrzewanych komór.

Glue

Transfer zarodka do macicy jest jednym z najważniejszych etapów leczenia in vitro.

Pomogliśmy już 6 000 dzieci przyjść na świat

Kubík

19 kwietnia, 2024

Po trudnej drodze do uzyskania ciąży, która przez bardzo długi czas się nie powodziła, w końcu zwróciliśmy się do ekspertów z Repromedy w Brnie. Chcielibyśmy podziękować im za profesjonalną pomoc, dzięki której nasz Kubik urodził się 31 stycznia 2024 roku. Teraz ma 2 miesiące i waży 5,6 kg, jest zdrowym, uśmiechniętym dzieckiem i sprawia, że jesteśmy naprawdę szczęśliwi.

Martinka

26 marca, 2024

Dziękujemy Repromedzie z Brna za możliwość posiadania pełnej rodziny. Dzięki preimplantacyjnym testom genetycznym 14 marca 2024 r. urodziła nam się zdrowa córeczka Martinka.

Amálka

19 marca, 2024

Dziękujemy za naszą Amálkę, która urodziła się 4.2.2024 r. Bardzo dziękujemy za spełnienie marzenia i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Umów się z nami na niewiążącą konsultację

I zrób pierwszy krok na swojej drodze do posiadania dziecka. Lekarz omówi z wszystko, co Was interesuje i zasugeruje następny krok.

Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842
Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Sytuacje awaryjne +420 602 592 842

View on map

Ostrawa, Dr. Slabihoudka 6232/11, Czechy

Na pytania odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Sytuacje awaryjne +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Spełnijcie swoje marzenie o pełnej rodzinie

Chcą Państwo umówić się na wizytę lub zadać pytanie? Prosimy wypełnić poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Wami tak szybko, jak to możliwe.

* Wymagane pola
Przesłanie wypełnionego kwestionariusza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych

3. Wybór odpowiedniej dawczyni

Reproductive cell donation is strictly anonymous in the Czech Republic. Donors and recipients cannot identify each other. We select a suitable donor for you based on blood type and Rh factor. We also seek the closest possible match in terms of hair and eye colour, height or even personality traits and interests.

The entire OD cycle process from the consultation with the doctor to the embryo transfer takes approximately 4 months.

4. Pobieranie i mrożenie nasienia

Sperm is retrieved by masturbating into a sterile container after two to three days of sexual abstinence. Longer abstinence is not desirable as it may not give the expected result. For this purpose, the clinic has a special discreet room where you can go alone or accompanied by your partner. You can also bring a sample (in a container issued by the clinic) from your home or hotel. However, you must be able to do this within an hour and hand it in yourself.

We then freeze the sperm so that it is ready to use on the day we receive the eggs from the donor.

8. Po transferze

After the transfer, enjoy some peace and comfort and take the medication recommended by your doctors. In 14 days, take a pregnancy test from your morning urine. We will call you the same day, ask you about the test results, and we’ll agree on the next steps together.

Most frequently asked question

Why can’t I take a pregnancy test until 14 days after the transfer?
During the course of IVF treatment, you take a number of drugs that can skew the result towards either a false positive or a false negative. By taking the test after 14 days, you will save yourself the unnecessary stress that could arise from false results.

Yet another control line. What should I do now?
Unfortunately, sometimes things don’t go the way we imagine and good news doesn’t come the moment we long for it the most. Don’t worry, you’re not alone. Unfortunately, even IVF treatment is not 100% successful. The IVF success rate varies depending on various factors such as your age, health and mental state. Do what you feel is right. Scream, cry, be silent, talk about it. Give vent to all your feelings. But don’t blame yourself. If you’d like to talk to a psychologist or our staff about this, we’re happy to help.

It was my first IVF failure; should I change my treatment?
With the first or second IVF failure, nothing happens. You don’t have to change anything. But if you’re wondering what else you can do to make sure you get two lines on your pregnancy test next time, we have a few tips for you. Try the beREADY endometrial receptivity test to find out your exact implantation window and determine the ideal time for your next transfer. You can also try the EndomeTRIO test, which, like the beREADY test, determines the implantation window. In addition, however, it also analyses the balance of bacteria in the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.

Try the beREADY endometrial receptivity test to find out your exact implantation window and determine the ideal time for your next transfer. You can also try the EndomeTRIO test, which, like the beREADY test, determines the implantation window. In addition, however, it also analyses the balance of bacteria in the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.

Do you believe in a holistic approach? So do we. Alternative medicine may not be what will always guarantee motherhood. However, it is a suitable complement to the methods of Western medicine and can really improve your health significantly.

More about alternative methods

We’ve failed repeatedly, so what now?

Your doctor may offer you the option of treatment using donated reproductive cells. We know that this decision takes time and that you will need to think about it carefully. Take your time. Everything will come when the time is right.

6. Kriokonserwacja zarodków

Cryopreservation, or the freezing of embryos, allows embryos to be stored for future use.
Frozen embryos can be stored for several decades, after which they are thawed and then transferred to the uterus.

These embryos can be used after a failed transfer or if you are considering siblings in a few years.

The current cryopreservation technique used in all modern workplaces is vitrification. During this process, the embryos are rapidly cooled to a final temperature of -196 °C in a few seconds, at which the cells are then stored.

We were among the first in the Czech Republic to introduce an open vitrification system in 2020. Thanks to this technique, the thawing success rate after vitrification is significantly higher and we can benefit from all the advantages of cryoembryo transfer (CET).

Most frequently asked questions

Are thawed embryos really just as good as fresh ones? Don’t we have to worry about them being damaged somehow?
Unlike the slow freezing method previously used, vitrification does not produce any ice crystals that could damage the cells. In addition, the cells are stored in special media that protect them from external factors. Even after thawing, the embryos are in excellent condition.

7. Transfer zarodka

Transferring the embryo into the uterus is one of the most important steps in IVF treatment. In simple terms, it can be described as the transfer of the embryo through a thin cannula through the cervix into the uterus. The procedure is short, usually painless and is performed in the transfer room against a backdrop of relaxing music. During the transfer, you can watch a video recording of the transfer of the selected embryo and your partner can also be present during the procedure.

Embryos are ideally introduced into the uterus at the blastocyst stage. This is the 5th-6th day after the eggs have been fertilized by sperm. One option is to perform a fresh transfer; the other option is to freeze these embryos and transfer them in the next cycle (cryoembryo transfer – CET). It is the second option that we prefer at Repromeda.

Acupuncture is a suitable complement before and after the transfer. Before the transfer, you will be pleasantly attuned and your pelvic area will be relaxed, making it easier to insert the embryo. After the transfer, acupuncture is used to stimulate the circulation of blood to the uterus, which promotes nutrition and facilitates the proper development of the embryo. In addition, you will find it nice and relaxing.

What if the embryo attachment repeatedly fails?

It may happen that, despite a series of tests showing that nothing is preventing the embryo from attaching, it repeatedly fails to attach. The problem may be caused by a uterine lining that may not be sufficiently prepared for the transfer. The beReady or EndomeTRIO test can help you with this.

 • Based on an analysis of a uterine swab sample, the beREADY test determines your individual implantation window and thus the optimal time for the transfer of the embryo.
 • The EndomeTRIO test performs three tests simultaneously from a single sample of the uterine mucosa. In addition to determining the implantation window, it also analyses the bacterial balance of the endometrium and detects bacteria causing chronic inflammation.
 • A special culture medium called EmbryoGlue can help increase the chances of embryo nesting and subsequent pregnancy. This medium is formulated to mimic the conditions in a woman’s uterus while acting as a “glue”. EmbryoGlue contains all the nutrients needed for optimal embryo development and facilitates attachment to the uterine wall during transfer.

Most frequently asked questions

Why do you prefer cryoembryo transfer or CET in Repromeda?
The main reason is the higher treatment success rate. Why is that? The timing of the transfer to the woman’s next natural cycle, which is no longer burdened by hormonal stimulation (necessary for egg retrieval), increases the success rate. In the following cycles, we are usually able to ensure that the uterine lining is better prepared to receive the embryo. Another reason is the use of preimplantation genetic testing of embryos, which we now perform on most of our patients. In this case, CET is the only option for time reasons. During the delayed transfer, we examine the embryos in our genetic laboratory. In the following cycle, we transfer the most promising embryos.

Is embryo transfer painful?
For most women, this is a painless outpatient procedure. In some women, the cervix may be narrowed because of a developmental defect of the uterus or as a result of inflammation or surgery. In this case, the transfer may be slightly uncomfortable.

Why do you transfer only one embryo during embryo transfer at Repromeda?
Because we know that transferring two or more embryos does not increase the likelihood of pregnancy; it only increases the likelihood of multiple pregnancy. By transferring one embryo, we prevent multiple pregnancies, which pose a risk to both the woman and the children. The final decision on the number of embryos to be transferred is made by the couple in consultation with their doctor. However, we are very happy that the average number of transferred embryos in our clinic is 1.0. Our goal is not only to get you pregnant, but also to see a healthy baby in your arms. This is the only way we ourselves can be satisfied with our work.

Can I have twins after a single embryo transfer?
With a single embryo transfer, multiple pregnancies can only occur in cases of identical twins resulting from the division of the original single transferred embryo.

How likely am I to get pregnant?
The probability of pregnancy after the transfer of one PGT-tested embryo is up to 58%. In most cycles, however, more viable embryos are obtained. Approximately 7 out of 10 couples only need one IVF cycle to achieve pregnancy. During 4 IVF cycles 99% of couples get pregnant.

5. Zapłodnienie oocytów i hodowla

Fertilisation of eggs

Once we have the reproductive cells, we move to the embryology lab. This is where artificial insemination takes place. The embryologist assesses the quality of the eggs and then fertilizes each egg with one sperm. Fertilization is nowadays performed as standard using active micromanipulation methods (ICSI, PICSI), which significantly increase the embryo formation success rate.

We offer our clients a SpermPacket (for fertilization) containing a suitable combination of methods. This package includes ICSI or PICSI and optimal sperm selection, which is performed in two ways – MACS or a Zymot chip.

The method chosen to select the optimal sperm is based on previous laboratory tests, patient needs and current spermiogram parameters. The MACS method removes defective sperm with fragmented DNA from the ejaculate sample. The Zymot chip method gently sorts out the sperm with the highest motility and viability.

Embryo cultivation

After the egg has been fertilized with sperm, our embryologists monitor your embryos and make sure they develop properly. The embryo is cultured for 5 to 6 days to the blastocyst stage. We offer our clients the use of state-of-the-art MIRI Time-Lapse Incubators. These incubators ensure the best care for the embryos, providing a separate space for cultivation while continuously recording their development via a built-in camera. Since there is no need to remove them from the incubator for microscopic examination, there is no variation in the parameters of the culture conditions.

In cycles where preimplantation genetic testing (PGT), is planned, on the 5th – 6th day of development a few cells are taken from the embryo and this sample is tested in the genetic laboratory. Meanwhile, the embryos are vitrified (frozen).

Most frequently asked questions

What is classical or conventional IVF and why is it so rarely used these days?
This is a method in which eggs and sperm are placed in a “test tube” and we wait to see if spontaneous fertilization occurs without further intervention by an embryologist. However, this original method has a relatively low success rate and has been more or less replaced by the ICSI and PICSI methods.

What does the ICSI method involve?
The ICSI method is the most commonly used micromanipulation technique, in which embryologists actively transfer one sperm into each egg.

For whom is the PICSI method suitable and how exactly does it work?
The PICSI method is suitable for you if the proportion of eggs fertilized by ICSI has been low in previous cycles, if the embryos have not developed as well as they should or if there has been a miscarriage. The main role in the PICSI method is played by hyaluronan, which is an important natural component of the egg envelope. The head of a mature sperm carries a specific receptor that allows it to bind to hyaluronan. With the PICSI method, the embryologist selects for micromanipulation fertilization those sperm that show a positive binding to the hyaluronan gel.

2. Badania mężczyzn

At Repromeda, we don’t believe in a one-size-fits-all approach. We believe that every couple is unique. Together, we will find the appropriate treatment for you with the least risk of complications and the greatest likelihood of success. However, to do this, we need to carry out several examinations at the outset.

What examinations are waiting for you?

 • Spermiogram
  The examination of male fertility is based on the spermiogram, i.e. the analysis of the ejaculate.In consultation with your doctor, you can choose the SpermPacket diagnostic package, which provides a comprehensive picture of male fertility. This includes:

  • spermiogram,
  • halosperm – determination of DNA fragmentation in sperm, i.e. the degree of DNA damage,
  • examination of oxidative stress in ejaculate – one of the tests assessing the reproductive capacity of sperm,
  • immasperm – determination of the percentage of mature sperm in the ejaculate.
 • Genetic testing
  Couples who have trouble conceiving often have structural chromosomal defects that can be detected by genetic testing. Determination of karyotype is a basic genetic examination that every couple undergoes at our clinic. However, we also offer more advanced genetic testing – PANDA Infertility and PANDA Carrier.
 • Immunological examination
  Some couples may have immunological causes of infertility, so this examination is also important and will help us determine the next course of action. If necessary, we will recommend further testing or a consultation with a reproductive immunologist.
 • Urological examination
  It is only performed in indicated cases when a man is found to have a more serious spermiogram disorder.

Frequently asked question

What does a spermiogram investigate?
The basic parameters of semen examination include determination of volume, pH, liquefaction, as well as determination of sperm count, motility and shape (morphology).

What can be the results of a spermiogram?
The examination can confirm or exclude sperm pathologies, but it cannot confirm that the man is actually fertile. Fertility is determined by the interaction between male and female fertility or infertility factors. Even if a man has a completely physiological spermogram, this does not exclude the possibility of other infertility factors – for example, gene mutations that may prevent fertilization of the egg.

Can I bring an ejaculate sample from home?
Yes, it is possible to bring a sample of ejaculate (in a labelled container issued by the clinic) from home. However, you must be able to do this within an hour of collection.

1. Wstępna konsultacja

The initial consultation is the gateway to the entire IVF treatment. During the course of 2 hours, your doctor will discuss your family and personal history and go over all the tests you have already had. Based on this information, we will suggest a course of action. You will also learn the approximate cost.

At the consultation you will have the opportunity to ask questions about anything you want, so we recommend that you come along with your partner. You don’t have to worry about us overwhelming you with specialist terms; the doctor will explain everything in a clear and comprehensible manner.

Your treatment will be guided at all times by a strategic doctor, who ill help you with anything you need and answer any questions you might have. However, other equally experienced doctors may also carry out certain lesser procedures. Our daily coordinators will also be available to guide you through your treatment.